Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ; Öncelikle psikoteknik raporunun ne olduğunu açıklamak gerekirse; kişinin ruhsal ve fiziksel bakımdan ticari alanda sürücülük yapmaya elverişli olup, olmadığını ölçen bir uygulamalıdır diyebiliriz. Yani sürücünün zihinsel algılarını kapsayan dikkat, algılama, hafıza ile muhakeme gibi yetenekleriyle birlikte el ayak ve göz koordinasyonu, tepki hızı, sorumluluk, saldırganlık, risk alma gibi davranışları değerlendirilmektedir. Söz konusu Psikoteknik Belgesi, Psikiyatri Uzmanı ile Psikolog denetiminde simülatör eşliğinde yapılmaktadır. Toplamda 1 saatlik bir süreci içerir ve yapılan değerlendirmede uygun olan sürücüler belgeyi almaya hak kazanır. Bildiğiniz gibi son yıllarda trafik kazaları bir hayli artmıştır ve buna eğitimsiz sürücülerin neden olduğu tartışmasız bir gerçektir.

İşte bu duruma son vermek adına zorunlu evrak olarak görülen belgeler arasında olan psikoteknik raporu, sadece Sağlık Bakanlığı tarafınca yetki verilen sürücü kurslarından alınabilmektedir. Bu bağlamda Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar diye bir araştırmaya girdiyseniz, kursumuzun bu hususta yetki sahibi olduğunu belirterek bizlerle iletişime geçebileceğinizi söylemek isteriz. Gaziosmanpaşa şubemizle iletişime geçerek psikoteknik raporu için randevu oluşturabilir, ehliyet fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet resimle birlikte randevu tarihinizde kursumuza gelerek teste girebilirsiniz. Uygulama hakkında genel bilgiyi kurs yetkililerimiz sizlere aktaracaktır. Bundan ötürü herhangi bir tedirginlik yaşamanıza gerek yoktur. Psikoteknik belgesini ticari araç kullanan her birey almak zorundadır.

Eğer ki, kamyon, tır, otobüs, minibüs ve benzeri ticari araçlardan birini kullanan sürücülerin Psikoteknik Raporu yoksa trafikte fark edildiği anda cezai işlem uygulanacaktır.  Hatta ceza sadece sürücüye değil araç sahibine de kesilecektir. Trafikteki denetimlerin sıkı tutulduğunu göze aldığımızda ise ticari araç kullanan sürücülerin psikoteknik belgesini almak için geç kalmamalarını tavsiye ederiz. Bazı sürücüler yakalanmadıkları sürece sorun olmayacağını düşünebilir ama zorunlu evrakların ertelendiği süre tespit edilirse, alınan cezanın miktarı da yükselecektir. Bunu göz ardı etmek ve riskli şekilde araç kullanmak yerine, Trafik Yönetmeliği’ne uygun şekilde evraklarınızı hazırlayıp, korkusuzca işleyişinize devam etmenizin daha sağlıklı sonuçlar içereceğini dile getirmek isteriz. Bu yüzden zaman kaybetmeden bizlerle iletişime geçmeli, ihtiyaç duyduğunuz belgeleri temin etmelisiniz.