SRC Belgesi ;  ticari maksatla araç kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken zorunlu bir belgeyi içerir. Mesleki yeterlilik anlamına da gelen SRC ifadesi, kişilerin bulunduğu alandaki yeterliliğinin ispatı olarak görülmektedir. Zorunlu bir belge olduğundan ötürü bu belgeye sahip olmayan ticari araç kullanan kişilere ceza verilmektedir. Ayrıca sadece sürücüye değil araç sahibine de ceza kesilmektedir. Son dönemlerde denetimlerin bir hayli sıkı tutulduğu göze alınırsa, kesinlikle ticari araç kullanıcılarının SRC Belgesi edinmesi gereklidir diyebiliriz. Bununla birlikte SRC belgesi alması gereken sürücüler aynı zamanda bu belgeyle birlikte psikoteknik raporu da almak zorundadır. Psikoteknik testi ise SRC belgesi alacak kişilerin zihinsel ve bedensel koordinasyonunun yeterli olup, olmadığını ölçme amaçlıdır.

SRC belgesi, ihtiyaca bağlı olarak SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 ve SRC 5 olarak sınıflara ayrılmaktadır. Bu belgelerin içeriğine kısa değinmek gerekirse;

  • SRC 1; uluslararası taşımacılık yapan 26 yaşından büyük otobüs şoförleri ve 19 yaşından gün almış minibüs şoförleri bu belgeyi almalıdır. Src 1 belgesini alan kişiler aynı zamanda Src 2 belgesine de sahip olmaktadır.
  • SRC 2; yurtiçi yolcu taşıyacak kişilerin alması gereken belgedir. Taksi şoförleri, servis şoförleri, dolmuş şoförleri gibi…
  • SRC 3; kamyon, çekici, pikap, kamyonet, panelvan ya da tır kullanan şoförlerin alması gereken bir belgedir. Uluslararası kargo, yük ve eşya taşımaya yönelik düzenlenmiştir. Src 3 belgesi edinenler aynı zamanda Src 4 belgesi sahibi de olmaktadır.
  • SRC 4; yurtiçi eşya, kargo ve yük taşıyacak olan kişilerin alması gereken bir belde türüdür. Bu belge için 19 yaşından gün almak gerekir.
  • SRC 5; 19 yaşından gün almış tehlikeli madde taşıyacak olan kişilerin alması gereken bir belgedir.

Bu belgelerden birini almak için başvurulduğunda, bununla birlikte psikoteknik raporu da alınmalıdır. Peki, SRC belgesi ve psikoteknik raporu nereden alınır? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen kurum ve kuruluşlardan alınabilir. Yani yetki sahibi sürücü kursundan bu belgelere sahip olmak mümkündür. Bu noktada birden fazla şubeye sahip olan sürücü kursumuzun sizler için ideal bir adres olacağını dile getirebiliriz. Sizlerin SRC Kursu arayışlarına en iyi şekilde cevap verecek olan kuruluşumuz, kısa sürede gerekli belgelerin alımı için en iyi yardımcınız olacaktır. Detaylar için iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.