SRC Kursu ; Sürücü anlamına gelen SRC kelimesi, aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi olarak da ifade edilmektedir. Peki, bu belge nedir ve ne için alınması gerekir? Bildiğiniz gibi eski zamanlarda ehliyeti olan her birey yaş fark etmeksizin istediği alanda çalışmakta ve ehliyetinin yeterli geldiği araçları kullanarak trafiğe çıkmaktaydı. Bu durum trafikte pek çok can kaybına neden olduğundan ötürü bir kısıtlama getirilmesi maksadıyla kişilerin trafikteki yeterlilik durumlarına bağlı olarak araç kullanmaları gerektiğine karar verildi. Bu doğrultuda yeni yönetmenliğe göre ticari araç kullanacak her sürücünün kullanım alanına bağlı olarak SRC Belgesi alma zorunluluğu oluşturulmuştur. Kullanım alanından kastımız, SRC belgesi kendi içinde çeşitleri içerir. Mesela servis için alınan SRC belgesi ile tır için alınan belge aynı değildir.

Dolayısıyla bir servis şoförü elindeki SRC belgesi ile uluslararası taşımacılık veya tır şoförlüğü yapamaz. Bundan ötürü hangi alanda görev yapılacak ise o doğrultuda önce SRC Kursu kaydı yaptırılmalı ve gerekli eğitimleri alıp, sınava girdikten sonra başarılı olunursa belgeyi almaya hak kazanılmalıdır. Bilinmesi gereken ayrıca önemli bir husus ise SRC belgesi alacak kişilerin psikoteknik belgesi de alma zorunluluğu olduğudur. Psikoteknik belgesi ise, sürücünün trafikteki yeterliliğini ölçen bir uygulamayı içerir. Psikolog eşliğinde simülatör aracılığıyla 1 saat süren bir test olup, bu sürecin ardından başarılı sayılanlar kişiler belgesini almaktadır.

Ehliyet sahibi olan kişiler SRC Belgesi Dersi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen sürücü kurslarına kayıt yaptırabilir hem SRC belgesini hem de psikoteknik raporunu alabilirler. Bu konuda deneyimli bir sürücü kursu arayışına girerseniz, bu noktada kuruluşumuzun sizler için en doğru adreslerden biri olacağını belirtebiliriz. Konu ile ilgili tüm detayları ve bilgileri sizlere aktaracak olan yetkililerimiz, ihtiyacınız olan belgeleri alma konusunda gerekli eğitimlerden geçmenizde yardımcı olacak ve eğitiminizin olumlu yönde sonuçlanmasına destek olacaktır. SRC belgesi için 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi ve diploma fotokopisi ile bizlere başvurmanız yeterli olacaktır. Kaydınız yapılırken gerekli bilgilendirilme de yapılacak olup, uygunluk durumunuza bağlı olarak ders planınız çıkarılarak, eğitiminiz başlatılacaktır. Sistemli bir şekilde eğitim almak ve kısa sürede belgenişze kavuşmak isterseniz, kuruluşumuzla irtibata geçebilirsiniz.